Sõidukite välispinnad määrduvad erineva mustusega, milleks on põhiliselt: pori, tolm, õli, pigi, tõrv, putukajäägid, tahm, rehvitolm, piduritolm, sool, teehooldusvahendid, metalliosakesed, linnuekskrement, õietolm, puuvaik, taimsed vedelikud ja jäägid. Vesi on hea vahend lahtise mustuse ärajuhtimiseks nagu tolm, pori, lumi ja jää, kuid teiste sõidukipinnale tugevalt kinnitunud mustuseliikide korral on vajalik see spetsiaalsete puhastuskemikaalidega eelnevalt lahti leotada. Kõigi tavapäraste mustuste efektiivseks ja ohutuks eemaldamiseks välisdetailidelt läheb tarvis üdljuhul 4 erinevate omadustega leotusvahendit, mis erinevad pH, lahustisisalduse ja toimeainete poolest.

Survepesu ehk iseteenindus selvepesula

Iseteeninduste valikus on tavaliselt 1 leotuskemikaal, mis eemaldab pori, tolmu, soola, õli, kerge putukamustuse, rehvitolmu ja värske linnuekskremendi. Selvepesulates puuduvad kemikaalid ja/või tingimused tõrvaeemalduseks, tahmaeemalduseks, metalliosakeste, piduritolmu ja lendrooste eemaldamiseks, tugeva putukamustuse, puuvaigu eemaldamiseks, kvaliteetseks kuivatamiseks ja kaitsmiseks. Välistingimustes mõjutavad päike, kuumus, tuul (liiv) ja miinuskraadid oluliselt kemikaalide ja vee kasutamist, puhastustöö efektiivsust, ohutust kasutajale ja sõidukile ning kvaliteetset tulemust.
Selvepesulat on soovitav kasutada lahtise või kerge mustuse kiireks eemaldamiseks ilma pindasid švammi või harjaga pesemata (mustusosakestega hõõrumata), käsipesu või masinpesu vahelisel ajal. Suvel kuuma ilmaga on selvepesulas soovitav pinnad veega jahutatada enne leotuskemikaali pealekandmist ja põhjalikult surveveega loputada pärast leotusvahendi kasutumist. Iseteeninduspesula eelised on kiirus, miinuseks on välispesu põhjalikkus ja vähene ohutult läbiviidavate tööde teostamise võimalus.

Aurupesu

Veeaur ei ole piisav enamik mustuse lahtileotamiseks sõiduki pindadelt ilma 4 põhilist leotuskeemiat kasutamata. Välistingimustes mõjutavad päike, kuumus, tuul (liiv) ja miinuskraadid oluliselt kemikaalide ja auru kasutamist, puhastustöö efektiivsust, ohutust kasutajale ja sõidukile ning kvaliteetset tulemust.
Aurupesu eeliseks on ajaline ja asukohast sõltumatus kliendile. Miinuseks on välispesutööde aeglane töökiirus tugevalt määrdunud sõiduki korral, tööde piiratud võimalused ja madal ohutus, mis on tingitud väliskeskkonnast. Tänaval teostatud aurupesu võib mõjutada ümbritsevat looduskeskkonda kui puudub heitvee käitlemiseks vajalik tehnika.

Harjapesula

Harjapesu programmid sisaldavad tavaliselt mitut kemikaali pori, tolmu, õli, kerge putukamustuse, rehvitolmu, kerge linnuekskremendi, soola ja kerge piduritolmu eemaldamiseks ja pindade kergeks kaitsmiseks. Lisaks on enamlevinud harjapesulates sõiduki põhjapesu programm. Harjapesulates puuduvad kemikaalid ja tingimused pigieemalduseks, puuvaigueemalduseks, tugeva putukamustuse ja tugevate metallosakeste eemaldamiseks velgedelt ja sõidukikerelt. Harjapesu programm töötleb kõiki sõidukeid ühtlase surve, kiiruse ja kemikaaliga – sõltumata määrdumise tugevusest. Kitsaste detailide, detailivahede ja velgede eel- ja järelloputuse, harjapesu ja kuivatamise kvaliteet võib olla kohati madal tugevalt määrdunud ja keeruka kujuga sõiduki puhul.
Soovitav on valida võimalikult põhjaliku eelloputusega ja tugeva kuivatusega harjapesula, mis on uute hooldatud harjastega. Enne harjapesutsüklit kehvasti mahaloputamata liiv, sool ja lahtine mustus võivad kahjustada lakipinda harjapesu ajal. Klientide poolt kaasatoodud leotsuained võivad kahjustada pesuharjasid ja muuta need mustuse suhtes kleepuvaks, mis omakorda kahjustavad lakipinda. Põhjalik kuivatus on oluline uue mustuse kleepumise vältimiseks sõidukile ja talvisel perioodil külmumise vältimiseks. Harjapesula peamises eeliseks on välispesu kiirus ja kasutusmugavus, miinusteks on suurem koormus lakipinnale ja sõidukidetailidele kui võib olla vähemäärdunud sõiduki puhul vajalik ja vastupidiselt töö vähene põhjalikkus tugevalt määrdunud sõiduki puhul. Miinuseks on ka vähene lisatööde teostamise võimalus.

Käsipesula

Kvaliteetses käsipesulas on olemas leotuskemikaalid ja tingimused kõikideks sõduki välispesu- ja puhastustöödeks k.a. mootori-. põhja- ja salongihooldus, lakipinnahooldus. Heas käsipesulas on optimaalne valgus, temperatuur, päikese- ja tuulevari (liiv), spetsiaalsed tarvikud ja koolitatud turvaliste töövõtetega hooldusspetsialist, kes valib õige tehnika ja kemikaali vastavalt vajadusele ja määrdumise tugevusele.
Käsipesulas saavad põhjalikult puhtaks, kuivaks ja kaitstud ukse- ja detailivahed, klaasid ning porimatid. Hea hoolduspetsialist kasutab võimalikult madala kontsentratsiooniga töölahuseid ja veendub, et tarvikud oleksid vähe abrassiivsed, puhtad liivast ja mustusest ja ei kahjusta sõiduki pindasid. Käsipesu eeliseks on pesutööde põhjalikkus, ohutus ja kvaliteet ja kõikide puhastustööde teostamise võimalus. Käsipesu miinuseks on kvaliteedile vastav pikem tööaeg.

Kokkuvõte

Kõikide pesuteenuste puhul mängivad olulist rolli puhastuskemikaalide ohutus ja kontsentratsioon, tarvikute ja harjade puhtus, turvalised ja teadlikud töövõtted ning optimaalselt ja vajaduspõhiselt valitud pesude sooritamise tihedus. Soovitav on sõidukit käsipesulas hooldada iga 3-5 nädala tagant. Vahepealsel ajal on hea kasutada, lahtise mustuse eemaldamiseks, iseteeninduspesulat. Kui aega on vähe, võib kasutada harjapesulat või aurupesuteenust. Ebakvaliteetne harjapesu, aurupesu, käsipesu ja iseteeninduspesu võib kaasa tuua tugeva ja kuluka lakipinnahoolduse vajaduse hooaja lõpus või kahjustused, mis on hooldamisega taastamatud. Lakipinnahooldust (vajaliku tugevusega poleerimist ja kaitsmist) on soovitav käsipesulas läbi viia vähemalt 2 korda aastas, kevadel ja sügisel, kõikidele sõidukitele.

Maxolen on 100% Šveitsis valmistatatud preemiumklassi hooldussüsteem sõidukite tööstuslikuks puhastamiseks, hooldamiseks ja lakipinna ettevalmistuseks, mida on täiustatud üle 50 aasta. Hooldusvahendite universaalsus ja puhtad koostisosad aitavad saavutada kauakestva puhtuse ja kaitse kiiresti ja pinnasäästlikult. Pikaajalisel kogemustel väljakujunenud töövõtted ning kontrollitud teenuste juhtimine annab puhastusettevõtetele eelise, sest võimaldab pakkuda stabiilset ja kõrget töökvaliteeti kuluefektiivselt. Maxolen preemiumklassi hoolduvahendtega hoitakse sõidukite väärtust kõrgena paljudes sõiduki margiesindustes üle Eesti.

Premium green quality – safe, fast, universal, pure!

Maxolen ePood

Ostukorv

Back to Top